
Chcesz świadomie rozwijać swoją organizację? Przygotujmy razem Waszą strategię
05.05.2025
Codzienna praca w organizacji wciąga bez reszty – wiemy to dobrze. Ale żeby działać skutecznie i z poczuciem sensu, warto co jakiś czas zatrzymać się i odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań:
- dokąd zmierzamy?
- co naprawdę jest dla nas ważne?
- jak chcemy to osiągnąć?
W ramach projektu „Mów do Rzeczy” zapraszamy 6 organizacji pozarządowych zajmujących się szeroko pojętym włączeniem społecznym, które wesprzemy w stworzeniu strategii działania – dokumentu, który porządkuje cele i kierunki, a przez to pomaga też podejmować codzienne decyzje, planować rozwój i budować wiarygodność wobec otoczenia. Wspólnie przejdziemy przez proces strategiczny – od refleksji nad misją, wizją i kierunkiem działania po opracowanie konkretnych celów i planów, które realnie pomogą Wam w dalszej pracy.
Dlaczego warto?
Strategia jest narzędziem do świadomego rozwoju i skutecznego działania organizacji. Co zyskujesz, posiadając dobrze opracowaną strategię?
- spójny opis misji, wizji i wartości pozwala określić tożsamość i wizerunek organizacji – i skutecznie zakomunikować je światu;
- pomaga podjąć decyzje, w jakie działania angażować się – a w jakie nie;
- to atut przy staraniu się o fundusze na działania: strategia buduje wiarygodność w oczach grantodawców i darczyńców – spisana, spójna wizja kierunku i działań organizacji dla wielu grantodawców oznacza większe szanse na efektywne wykorzystanie powierzonych środków;
- integruje zespół poprzez uwspólnienie wizji i celów oraz lepsze wzajemne zrozumienie wartości;
- pomaga zapobiegać wypaleniu poprzez nadaniu instytucji wyraźnego kierunku, satysfakcjonującego dla zespołu;
- pomaga zaplanować rozwój instytucjonalny, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji;
- proces strategiczny to okazja, żeby zmapować mocne strony organizacji i obszary do rozwoju oraz zaplanować rozwój w wymiarach kluczowych dla działania organizacji.
Jak wygląda proces planowania strategicznego?
Na czym polega praca nad strategią? Podczas procesu będziemy pracować nad:
- sformułowaniem jasnej wizji i misji organizacji oraz określeniem jej kluczowych wartości;
- zaplanowaniem konkretnych celów strategicznych i operacyjnych, które pomogą Wam skupić się w pracy, na tym, co naprawdę istotne;
- opracowaniem propozycji programów i projektów, dzięki którym zrealizujecie swoją misję;
- określeniem celów instytucjonalnych, aby wzmocnić organizację i zwiększyć jej skuteczność w realizacji zadań i wpływ na polityki publiczne.
Współpraca obejmuje 5 stacjonarnych warsztatów strategicznych prowadzonych przez zespół ekspercki w siedzibie wspieranej organizacji oraz pracę własną pomiędzy spotkaniami. Każda organizacja musi wyznaczyć zespół składający się z co najmniej czterech osób – w tym osób decyzyjnych, które będą odpowiedzialne za wdrażanie strategii. Cały proces potrwa około 5 miesięcy, a harmonogram będzie indywidualnie dopasowany do potrzeb i możliwości danej organizacji.
Dodatkowo, każdy zespół pracujący nad strategią otrzyma wsparcie edukacyjne (szkolenia, warsztaty, webinary) z zakresu strategii, rzecznictwa i kształtowania polityk publicznych.
Dla kogo?
Naszą ofertę kierujemy do organizacji o zasięgu co najmniej regionalnym (obejmującym kilka powiatów), które działają na rzecz:
- poprawy sytuacji osób na rynku pracy,
- podnoszenia jakości edukacji i kompetencji,
- zapewnienia opieki nad dziećmi,
- integracji społecznej i dostępności,
- rozwoju usług społecznych i ekonomii społecznej,
- ochrony zdrowia.
i które chcą rozwijać swoje kompetencje rzecznicze i zwiększyć swój wpływ na polityki publiczne.
Zapraszamy organizacje, które nie posiadają aktualnej strategii działania (stworzonej w ciągu ostatnich 3 lat) i są gotowe poświęcić czas i energię na pracę nad jej opracowaniem.
Praca nad strategią wymaga zaangażowania – zarówno na etapie jej przygotowywania, jak i wdrażania. Nasze wsparcie najlepiej mogą wykorzystać organizacje, które mają w miarę stabilną sytuację i stały zespół, który może podjąć się tego zadania. Nie rekomendujemy rozpoczynania procesu, jeżeli organizacja jest w kryzysie – np. przechodzi intensywne zmiany personalne, w zespole panuje konflikt, czy nie ma zapewnionego finansowania na najbliższe miesiące.
Jesteśmy otwarci na współpracę z zespołami organizacji, których członkowie i członkinie mają specjalne potrzeby. Zachęcamy do zgłaszania się, postaramy się odpowiedzieć na nie tak, by wszyscy chętni mogli skorzystać z oferowanego wsparcia.
Jak się zgłosić?
Zgłoszenia przyjmujemy do 26 maja 2025 do końca dnia przez formularz rekrutacyjny lub telefonicznie pod numerem +48 797 187 246.
Kiedy zaczynamy?
Wszystkie organizacje powinny rozpocząć pracę strategiczną do końca 2025 roku i skończyć ją maksymalnie do końca maja 2026. Szczegółowe harmonogramy będziemy ustalać indywidualnie z każdym zespołem.

Kryteria oceny
W ocenie zgłoszeń będziemy brać pod uwagę następujące aspekty:
- kryteria formalne – warunki przystąpienia do rekrutacji:
- organizacja prowadząca działania w obszarach spójnych z celami programu EFS+, w szczególności działająca na rzecz włączania i integracji społecznej,
- działająca co najmniej na poziomie regionalnym (kilka powiatów),
- nieposiadająca dokumentu strategicznego stworzonego w ciągu ostatnich 3 lat.
- motywacja do rozwoju działań rzeczniczych, monitorujących oraz wpływających na polityki publiczne w obszarze działalności organizacji (0-4pkt)
- koncepcja prowadzenia działań rzeczniczych, wpływania na polityki publiczne lub ich monitorowania w perspektywie najbliższych 3-5 lat. (0-4 pkt)
- dotychczasowe doświadczenie w działaniach rzeczniczych, monitorowaniu i wpływaniu na polityki publiczne (0-2 pkt)
- uzasadnienie potrzeby przeprowadzenia procesu strategicznego i jego znaczenia dla organizacji (0-3 pkt)
Przedstawiciele organizacji, które otrzymają co najmniej 8 punktów zostaną zaproszeni na rozmowy rekrutacyjne. Rozmowy rekrutacyjne będą służyły weryfikacji i pogłębieniu odpowiedzi udzielonych w formularzu – będą dotyczyły podanych wyżej kryteriów i stanowiły rozwinięcie pytań z formularza rekrutacyjnego. Dodatkowo podczas rozmów będziemy oceniać potencjał organizacji do zaangażowania w proces pracy strategicznej (0-4 pkt).
Ocenę zgłoszeń oraz rozmowy rekrutacyjne przeprowadzi komisja złożona z 3 członków zespołu projektu, w tym specjalistów ds. planowania strategicznego. Wszyscy oni podpiszą odpowiednią deklarację bezstronności i zostaną poproszeni o zadeklarowanie wszelkich konfliktów interesów.
Do procesów zostaną zaproszone organizacje, które otrzymają największą liczbę punktów.
Kontakt
W razie pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z koordynatorką projektu Katarzyną Wójcikowską-Baniak : ([email protected]) lub telefonicznie pod numerem +48 510144870.
Projekt Mów do rzeczy – kompleksowa edukacja i wsparcie organizacji w zakresie wpływania na polityki publiczne i prowadzenia działań rzeczniczych współfinansowany ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-27.