Rusza 2. edycja Akademii polityki publicznej

25.03.2025

Jeśli Wasza organizacja działa na rzecz dorosłych osób w spektrum autyzmu i/lub ich rodzin, zapraszamy do udziału w nowym programie, prowadzonym przez Fundację Stocznia. Akademia polityki publicznej „Mów do rzeczy” to okazja do rozwijania kompetencji rzeczniczych, budowania partnerstw i wpływania na polityki publiczne.

Wspólnie na rzecz systemu wsparcia dla dorosłych i dorastających osób w spektrum autyzmu i ich bliskich!

Tematem drugiej edycji Akademii jest wsparcie dorastających i dorosłych osób w spektrum autyzmu i ich bliskich. Chcemy skupić się na grupie osób z największymi trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, które potrzebują stałej pomocy ze strony opiekunek i opiekunów (często ze względu na sprzężoną z autyzmem niepełnosprawność intelektualną).

Wiemy, że jest to wyzwanie, na które od lat nie ma systemowej odpowiedzi. Odpowiedzialność i trudności związane z codziennym wsparciem pozostają niemal wyłącznie na barkach bliskich (przede wszystkim rodziców).

Obecnie trwają prace nad ustawą o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, planowane są zmiany w ustawie o pomocy społecznej. Z polskiego porządku prawnego wkrótce zniknie instytucja ubezwłasnowolnienia, która będzie zastąpiona modelem wspieranego podejmowania decyzji. 

Stanowi to sprzyjający kontekst do zintensyfikowania pracy rzeczniczej na rzecz rozwiązań, które zapewnią dorosłym osobom w spektrum autyzmu, wymagającym stałego i kompleksowego wsparcia godne, dostosowane do ich potrzeb warunki życia, a ich opiekunom i opiekunkom – możliwość realizacji własnych potrzeb i poczucie bezpieczeństwa o przyszłość swoich dzieci.

Wiemy, że jest wiele tematów, które łączą osoby działające w organizacjach na rzecz osób w spektrum. Udział w Akademii pozwoli Wam zdobyć kompetencje, które pomogą Wam prowadzić skuteczne działania rzecznicze oraz wywierać wpływ na prace legislacyjne w tym kluczowym momencie. Co ważne, pomogą Wam też nawiązać szerszą współpracę lub ożywić tę, która już istnieje.

Co oferujemy?

Akademia to kompleksowy program szkoleniowo-sieciujący, dzięki któremu Wasza organizacja zdobędzie wiedzę, rozwinie kluczowe kompetencje rzecznicze i przekuje pomysły na konkretne działania.

Akademia oferuje m.in.:

  • warsztaty i szkolenia prowadzone przez ekspertów i ekspertki oraz praktyków i praktyczki z zakresu polityk publicznych i działań rzeczniczych (z naciskiem na doświadczenie w obszarze wspierania osób z niepełnosprawnościami, wymagających kompleksowego wsparcia w codziennym funkcjonowaniu);
  • praktyczną wiedzę na temat tego, o co i na jakich etapach warto zabiegać na poziomie centralnym, samorządowym lub w komunikacji z lokalnym posłem czy posłanką;
  • szkolenia na temat komunikacji i wykorzystywania danych w działaniach rzeczniczych, tak aby zainteresować społeczeństwo, dziennikarzy i polityków swoimi postulatami;
  • spotkania z kluczowymi osobami, które warto uwzględniać w działaniach rzeczniczych: okazja do rozmowy z osobami ze świata polityki, samorządów czy mediów;
  • sieciowanie, wymianę doświadczeń i wzajemne wsparcie pomiędzy osobami z różnych organizacji;
  • indywidualne wsparcie – możliwość skorzystania z szytego na miarę doradztwa ekspertów i ekspertek m.in. z obszaru procesu stanowienia prawa, wykorzystania danych czy komunikacji;

Harmonogram

Zaplanowaliśmy 3 dwudniowe, stacjonarne zjazdy warsztatowo-szkoleniowe. Łącznie uczestnicy i uczestniczki skorzystają z ponad 40. godzin intensywnych zajęć oraz będą mogli wziąć udział w dodatkowych szkoleniach i webinarach.

Terminy zjazdów (konkretne daty już wkrótce!)

  • Zjazd 1: między 23 a 25 kwietnia 2025
  • Zjazd 2: między 19 a 25 maja 2025
  • Zjazd 3: między 9 a 15 czerwca 2025

Bądźcie częścią zmiany!

Twórzcie wspólnie lepszy, bardziej efektywny system wsparcia dla osób w spektrum autyzmu i ich bliskich!

Zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych (członków i członkinie zarządu, pracowników i pracowniczki lub wolontariuszy i wolontariuszki)  – maksymalnie po 2 osoby z jednej organizacji.

Zapiszcie się do 7 kwietnia 2025 do północy poprzez formularz dostępny na tej stronie (możecie przejrzeć i wrócić do uzupełnienia odpowiedzi, jeśli nie zamkniecie okna przeglądarki) lub telefoniczne pod numerem +48 510 144 870. Każda osoba zainteresowana uczestnictwem jest proszona o indywidualne zgłoszenie (ocenie będą podlegać zgłoszenia poszczególnych kandydatów/ek).

Udział w Akademii Polityki Publicznej jest bezpłatny. Spotkania odbywać się będą pod Warszawą (zapewniamy transport z Warszawy na miejsce i z powrotem). Gwarantujemy noclegi, wyżywienie, pokrycie kosztów podróży oraz dostosowanie się do szczególnych potrzeb osób uczestniczących.

Uczestnicy i uczestniczki biorący udział w Akademii otrzymają certyfikat – zaświadczenie o uczestniczeniu w szkoleniach.

W ocenie zgłoszeń będziemy brać pod uwagę następujące aspekty:                                                                        

  • kryterium formalne – w projekcie mogą wziąć udział osoby, które są przedstawiciel(k)ami organizacji pozarządowych (członkowie/inie zarządu, pracownicy i pracowniczki, wolontariusze lub wolontariuszki), prowadzących działania na rzecz osób w spektrum autyzmu i ich rodzin.
  • dotychczasowe doświadczenie w działaniach rzeczniczych, monitorowaniu i wpływaniu na polityki publiczne w obszarze wspierania osób w spektrum autyzmu, czy szerzej osób z niepełnosprawnościami i ich bliskich (0-2 pkt)
  • zasoby organizacji do prowadzenia działań rzeczniczych (0-4 pkt)
  • motywacja do udziału w Programie (0-4pkt)
  • propozycja wykorzystania doświadczenia z Programu w dalszej działalności (0-4 pkt)

Oceny zgłoszeń dokona komisja rekrutacyjna złożona z 3 członków zespołu projektu. Wszyscy oni podpiszą odpowiednią deklarację bezstronności i zostaną poproszeni o zadeklarowanie wszelkich konfliktów interesów.

Do procesów zostaną zaproszone osoby, które otrzymają największą liczbę punktów (nie więcej niż 2 osoby z jednej organizacji, jeśli liczba kandydatów z jednej organizacji będzie większa, zostaną wybrane maksymalnie 2 osoby, które otrzymały najwyższą punktację).

W przypadku gdy dwie lub więcej osób otrzyma tę samą liczbę punktów, zastrzegamy prawo do przeprowadzenia dodatkowych rozmów rekrutacyjnych. Zostanie także utworzona lista rezerwowa wg przyznanej punktacji.

W razie pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu z koordynatorką projektu: Katarzyną Wójcikowską-Baniak: ([email protected]) lub telefonicznie pod numerem +48 797 187 246.

Projekt Mów do rzeczy – kompleksowa edukacja i wsparcie organizacji w zakresie wpływania na polityki publiczne i prowadzenia działań rzeczniczych współfinansowany ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-27.